Качество или количество: Ето кое е по-важно за добрия сън

Продължителността на съня е значително свързана със субективното здраве и щастието, а разминаването между биологичния ритъм на съня и налагания от социалния живот ритъм е значително свързан с удовлетвореността от живота и стреса на работното място

Качеството на съня е много по-значимо за качеството на живота, отколкото продължителността на съня. Това установи проучване на чешки изследователи, публикувано в изданието със свободен достъп PLOS ONE, съобщи „Нюросайънс нюз”.

Въпреки че много проучвания свързват качеството на съня с цялостното качество на живот на човека, има малко изследвания за относителното въздействие на промените в продължителността, качеството и времето на съня върху качеството на живот в дългосрочен план.

Доброто наспиване подобрява сексуалния живот 

За да проучат този въпрос, авторите Михаела Кудрначова от факултета по социални науки на Карловия университет в Прага и Алеш Кудрнач от Института по социология на Чешка академия на науките използват данни от ежегодното чешко проучване на домакинствата за периода 2018-2020 г. Различни възрастни в едно и също домакинство са попълвали анкета, общо 5 132 възрастни чехи са отговорили на проучването през 2018 г., 2 046 през 2019 г. и 2 161 през 2020 г.

Авторите анализират отговорите на въпроси, обхващащи удовлетвореността от живота, благосъстоянието, щастието, субективното здраве и стреса на работното място, заедно с отговорите на самооценка за продължителността на съня, качеството на съня и времето за сън или случаите, когато социално определяните ритми на сън и вродените биологични ритми на сън не съвпадат (например при започване на работа на ново работно място с различно работно време).

Жените са по-кисели рано сутрин 

На индивидуално ниво докладваното качество на съня е значително свързано с всичките пет показателя за качество на живота с изключение на стреса на работното място. Качеството на съня също така е значително положително свързано с всички показатели за качество на живота.

Изследването установява, че продължителността на съня е значително свързана със субективното здраве и щастието, а разминаването между биологичния ритъм на съня и налагания от социалния живот ритъм е значително свързан с удовлетвореността от живота и стреса на работното място.

Източник: Антоанета Маркова/БТА

Коментирай »
Още по темата
Макаронените изделия и хлябът могат да причинят безсъние при жените
Използването на "Snooze" бутона - полезно или не?
Eсенната и пролетната смяна на часовото време: Коя води до повече нарушения на съня?
Да преборим умората: Най-добрите билки за спокоен сън
Кои бозайници спят най-малко? Тези животни спят най-много по два часа на денонощие
Състояние, лишаващо милиони по света от здрав сън: Откриха още една опасност от сънната апнея
25 години сън: Защо е важно да спим добре
Позата, в която спиш, разкрива какъв си (ВИДЕО)
Четири храни за здрав и пълноценен сън
Препоръчваме още
„От любов“ – първата автобиография на Веселин Маринов (предложение за четене)
Шестте класики в секса
Най-здравословната професия
ТЕСТ: Готова ли си за сериозна връзка?
Красотата на танца
Предложение за четене: „Този търпелив лабиринт от линии”
Стройни и красиви с доза утринна светлина всеки ден
Топ 10 на най-шумните животни в света (ВИДЕО)
Ангел Куюмджийски. Живот между пропасти и върхове (предложение за четене)
ТЕСТ: Коя е най-токсичната ти черта?
Самочувствие за по-добър...секс
АНКЕТА: Използваш ли GPS навигация, докато шофираш?
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби