25 години сън: Защо е важно да спим добре Кои са най-често срещаните нарушения на съня и кога трябва да потърсим медицинска помощ
Кои са най-често срещаните нарушения на съня и кога трябва да потърсим медицинска помощ
Сънят има ключово значение за здравето ни, наравно с правилното хранене и физическите упражнения. Презареждане на организма ни, рестарт на мозъка, истинска и цялостна почивка. Възможно е и това да е най-важното нещо, което правим всеки ден, а толкова често го пренебрегваме, дори понякога забравяме. За това алармират от пациентската организация Българска асоциация на пациентите с нарколепсия – БАПН. И подчертават, че хората с проблеми със съня и заболявания – като пациентите с нарколепсия, са болезнено наясно колко важен е той за психическото и физическото им ежедневно функциониране.
“Сънят е от съществено значение за човешкото здраве” е и основното послание в Световния ден на съня, който през 2023 г. беше отбелязан на 17 март.
„Заслужава си в този ден, а и не само днес, да обърнем по-специално внимание на важността на нашата почивка и възстановяване, както и да получим по-задълбочено познание за неразбрания и често пренебрегван стълб на здравето ни. Независимо от това дали сме диагностицирани с определен тип болест на съня, имаме по-крехък и лесно нарушаван сън или пък спим отлично“, апелират от Асоциацията.
За да ни напомня ежегодно за важността на съня, Световната асоциация за профилактика на съня с подкрепата на Световния фонд за психично здраве и на Световната здравна организация създават специален ден, в който да честваме именно него – сънят.
От Асоциацията изброяват и няколко малко известни факта за съня:
- Човек прекарва около ⅓ от живота си в сън, за да може тялото и ума да функционират правилно. Това се равнява на приблизително 25 години;
- Всеки здрав възрастен се нуждае от седем до девет часа сън всяка нощ;
- Доказано е научно, че без храна човекът и животните могат да издържат много повече време, но не и без сън;
- Хората могат да имат най-различни, причудливи отклонения, свързани със съня;
- Сънят е част от физиологията на организма. Ако спим с равномерно и спокойно дишане, със затворени очи, в покой, всичко е нормално и нямаме повод за притеснения. Всичко различно от това е знак, че нещо не е наред със съня ни и е важно да разберем какво е то с посещение при специалист.
Медицина на съня
Медицината на съня е дял на сомнологията, който изучава заболяванията на съня. Днес разграничаваме над 70 различни такива болести. Третото издание на международната класификация на болестите на съня ги разделя в осем групи, както чести, така и рядко срещани заболявания:
- инсомнии
- нарушения на дишането по време на сън
- хиперсомнии с централен произход
- парасомнии
- циркадни нарушения
- моторни нарушения
- други нарушения
- общомедицински и неврологични болести
Ако усещаме, че не спим достатъчно и пълноценно или ако близки и приятели ни казват, че нещо необичайно се случва с нас докато спим, трябва да се консултираме със специалист по медицина на съня, категорични са от Асоциацията.
Коментирай »