Съветите на токсиколога: Как да консумираме разумно алкохол по празниците и за какво да внимаваме 

Количеството алкохол, което човек може да „понесе” е строго индивидуално. Добре е да се спазват няколко съвета, за да може да не се помрачат празниците

2 януари 2024
Съветите на токсиколога: Как да консумираме разумно алкохол по празниците и за какво да внимаваме 

Photo credit: Vinotecarium/Pixabay

Богатите трапези от Коледа и новогодишната нощ продължават и през януари. Първият месец на новата година е изпълнен с имени дни и различни поводи за празник. А той неизбежно води със себе си изобилие от храни и напитки. И с едното, и с другото обаче не трябва да прекаляваме, предупреждават от ВМА.

Прекомерната употреба на алкохол може да доведе до редица комични, но и неприятни ситуации. А махмурлукът може да съсипе почивните ни дни, коментира доц. Людмила Нейкова, началник на Клиника по спешна токсикология на Военномедицинска академия (ВМА).

Когато човек си позволява малко количество алкохол и контролира приеманата доза, говорим за инцидентна употреба и в никакъв случай за злоупотреба. Но, когато това нещо стане ритуал и ежедневие, рискът да премине в следващата категория е много голям, предупреждава специалистът. 

По думите ѝ хората не приемат, че от бира или вино може да се получат зависимости, но реалността е коренно различна. Доц. Нейкова споделя, че това се наблюдава и при пациенти в нейната клиника – има хора, които търсят медицинска помощ, защото изпиват по 6-8-10-12 литра бира за 24 часа. И в момента, в който поради някаква причина падне нивото на алкохол в организма, те започват да стават абстинентни – изпитват неспокойство, треперене, повишаване на пулса и артериалното налягане, подчертава токсикологът.

Количеството алкохол, което човек може да „понесе” е строго индивидуално.

✅Добре е консумацията на алкохол да не бъде на празен стомах, да не бъде съчетана с газирани напитки, а с хубави мезета, казва още специалистът и допълва – не говорим за листни салати, а за различни видове сирена, кашкавал, филета, т.е. храна, която да съдържа мазнини. Според това какво е мезето, ние създаваме в организма щадящо поведение, когато употребяваме алкохол, тъй като по този начин той по-бавно постъпва в човешкия кръвоток и по-бавно се достига максимална концентрация. Да, задържа се по-дълго, но ефектите са по-меки. Няма я опасността да паднем под масата и да развалим празника на всички около нас, коментира още доц. Нейкова.

🔴Сериозна заплаха покрай празниците е употребата на фалшив алкохол. Често пъти той се съхранява в нестандартни опаковки – туби, бидони, като самата пластмаса може да има вредно въздействие върху човешкия организъм. Затова съветът на специалистите е да избягваме евтиния алкохол, защото няма как да сме сигурни в неговите произход и качество.

Доц. Нейкова изброява и първите признаци, че в алкохола има високо съдържание на метанол и трябва да бъде потърсена медицинска помощ:

  • промяна на зрението - човек започва да вижда като в мъгла
  • главоболие
  • отпадналост

🔴Тя изтъква и друга грешка, която допускаме по време на празниците в желанието си да опитаме всичко, което има пред нас, а именно – да смесваме различните напитки.

🔴Специалистът съветва в никакъв случай да не смесваме тъмен с тъмен алкохол – уиски с вино, уиски с бира, уиски с коняк, защото в тях се съдържат допълнителни вещества (особено в концентрираните напитки), които да подобряват техните качества и да подсилват техния вкус и аромат, и които също биха могли да имат токсично въздействие при по-голяма консумация.

🔴Друга заплаха е съчетаната употреба на голямо количество алкохол с психоактивно вещество – амфетамини, метаамфетамини, марихуана. Обикновено имат различно действие, по различно време, което няма как да се предвиди кога ще настъпи. Това създава рискове за самото здраве на пациентите, но е и сериозно предизвикателство за екипите в спешните центрове, защото те го намират в едно състояние, той е с потиснато съзнание, в следващия момент става възбуден и агресивен, защото тогава вече е под ефекта на другото вещество, изтъква токсикологът.  

Коментирай »
Още по темата
Едно наум с алкохола на плажа: Съветите на токсиголога за безпроблемна почивка Едно наум с алкохола на плажа: Съветите на токсиголога за безпроблемна почивка
Прекаляването с алкохол на младини повишава риска от загуба на мускулна маса в по-късна възраст Прекаляването с алкохол на младини повишава риска от загуба на мускулна маса в по-късна възраст
Четири бързи и лесни начина да се справим с махмурлука Четири бързи и лесни начина да се справим с махмурлука
Препоръчваме още
 Отслабването става с кратко, но интензивно натоварване Отслабването става с кратко, но интензивно натоварване
Вместо меден месец Вместо меден месец
ТЕСТ: Коя е перфектната професия за теб? ТЕСТ: Коя е перфектната професия за теб?
ТЕСТ: Готина мацка ли си в очите на мъжете? ТЕСТ: Готина мацка ли си в очите на мъжете?
Ако не помниш кога за последно изпита радост, се откажи от тези седем вредни навика Ако не помниш кога за последно изпита радост, се откажи от тези седем вредни навика
„Математика за феите“ - свеж прочит на житейския път на Ада Байрон (предложение за четене) „Математика за феите“ - свеж прочит на житейския път на Ада Байрон (предложение за четене)
ТЕСТ: Само приятели ли сте или нещо повече? ТЕСТ: Само приятели ли сте или нещо повече?
"Ефектът ИКЕА” или защо всичко става по-значимо, когато вложим времето си в него "Ефектът ИКЕА” или защо всичко става по-значимо, когато вложим времето си в него
На пазар за студеното време На пазар за студеното време
Каква е разликата между шалот и лук? Каква е разликата между шалот и лук?
Хората са невероятни :) Хората са невероятни :)
Зеленчуците, които "подмладяват" мозъка Зеленчуците, които "подмладяват" мозъка
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби