Дебелянова кръв тече във вените на автора на „Дневникът на Дебелянов“ (предложение за четене)

Белетристика, мистификация и документалистика се смесват в „Дневникът на Дебелянов“

15 декември 2020
Дебелянова кръв тече във вените на автора на „Дневникът на Дебелянов“ (предложение за четене)

снимки: издателство "Книги за всички"

Непозната жена се обажда на доцент Роман Хаджикосев от ЮЗУ „Неофит Рилски“, твърдейки, че брат ѝ е открил дневник на Димчо Дебелянов в Северна Македония. От тук се плъзва сюжетът на книгата „Дневникът на Дебелянов. Синият бележник“ (издание на „Книги за всички“), която е истинско постижение за съвременната българска литература.

Освен университетски преподавател и литературен изследовател, Роман Хаджикосев е потомък на Дебеляновия род. Син е на проф. Симеон Хаджикосев, а майка му Мария е от Дебеляновия род – нейната баба Найда е първа братовчедка на Димчо и от есента на 1903 г. до пролетта на 1904 г. го приема в своя дом в Пловдив. Там Дебелянов прекарва последните тъжни месеци в този град, което намира отражение в класическия му сонет „Пловдив“.

Дневникът на Дебелянов. Синият бележник“ не е изцяло нито роман, нито документалистика, нито чиста мистификация. Но как всъщност жанрово може да бъде определена книгата? Проф. д-р Стилиян Стоянов смята, че това е поетическа и интелектуална игра със закачки, загадки и асоциации, които провокират читателя. Самият автор назовава като художествен експеримент този свой първи опит в прозата, който е извън литературно-историческата проблематика.

Книгата е „игра, мистифицирала със средствата на епистоларната белетристика последните месеци от живота на поета. Текстът на книгата не се чете, а се поглъща. И причината е в интригата, в сполучливия опит да се очертае силуетът на една странна и противоречива личност, която носи усещането за близък край още десетина месеца по-рано. И в това е попадението на автора – да създаде перспективата, ескалацията на отчаянието“ – е оценката на проф. Цветан Ракьовски

Сюжетът на книгата е повече от любопитен: След обаждане от непозната жена, която твърди, че брат ѝ е открил дневник на Дебелянов някъде по склоновете около Давидово в Северна Македония, авторът се среща с Филип, македонски иманяр. Филип обаче му поставя нелепо и абсурдно условие, за да предостави находката. Дневникът трябва да бъде преписан за три дена, защото в противен случай няма да разбере важна тайна. Авторът се съгласява и от този момент всичко се променя. Филип и кучето му изчезват; в къщата на иманяра се появяват нови помещения, в които се случват странни събития, помагащи на Хаджикосев в крайна сметка да се справи със задачата. Така дневникът на Дебелянов попада в ръцете на читателя, а авторът получава писмо със следа за още един бележник за дните на поета на Южния фронт.

По мнението на проф. д-р Стилиян Стоянов книгата има две сюжетни линии. Главната е свързана с отиването и живота на Димчо Дебелянов на фронта и е затворена в снежното време от 23 януари до 22 февруари 1916 г. – зимното, кално-замръзнало, мъгливо-слънчево януаро-февруарско време на 1916 г., в което подпоручик Дебелянов и подофицер Илия Златинов устройват състезания по поезия. Второстепенната сюжетна линия е свързана с юлското (6-9 юли 2018 г.), горещото – с хладилника, телевизора, телефона, колата, Хималаите; времето, в което разказвачът разчита буквите и преписва дневника, защото такова е условието на отиващия си от този свят негов откривател – иманяря Филип.

Илия Златинов не е измислен персонаж, а реална личност, живяла в друго време - поет, който мери сили с непризнатия все още за съвременниците си Дебелянов. Срещата им на фронта е и духовна среща на индивиди, свръхчувствителни и свръхталантливи, за които поезията е не просто изкуство, а начин на живот. Разбира се, в извънредната ситуация на фронта, когато животът на човек се движи по острието на бръснач, се появяват и безкомпромисни характери като Дражев, които четат Ницше и вярват в идеята за свръхчовека. Дебелянов попада в захвата на две различни по мироглед и чувствителност личности – Дражев и Златинов.

Авторът ползва прецизно респектиращо количество биографична, военна, историческа и художествена литература, за да създаде максимално достоверен образ на Дебелянов - автентичен на фронта, както и в хронологията на реалните събития през 1916 г.

Дневникът на Дебелянов. Синият бележник“ обещава да спечели вниманието на широк кръг от читатели. Той е както за онези, които ще повярват, че става дума за истински дневник на Дебелянов, въвлечени в динамичното и интригуващо повествование с множество съспенс моменти, така и за успяващите да четат между редовете с афинитет към добрата литература, защото препраща към десетки книги от далечната и близката българска и световна литература.

Роман Хаджикосев е доцент в ЮЗУ „Неофит Рилски“, Благоевград, където преподава Нова българска литература. Автор е на статии и учебници, както и на книгите „Модели на смъртта в българския роман между двете световни войни“, “Премълчаните гласове. Румънската литература и Михаил Садовяну“, „Пътуващият българин“. „Дневникът на Дебелянов. Синият бележник“ е първият му опит в художествената литература.

Коментирай »
Още по темата
„Опит за екстаз” от непокоримия писател, дисидент и журналист Димитър Бочев (предложение за четене) „Опит за екстаз” от непокоримия писател, дисидент и журналист Димитър Бочев (предложение за четене)
„Разкази и повести“ от майстора на късия градски разказ Георги П. Стаматов (предложение за четене) „Разкази и повести“ от майстора на късия градски разказ Георги П. Стаматов (предложение за четене)
“Бяла приказка“ - една от вечните творби на Валери Петров (предложение за четене) “Бяла приказка“ - една от вечните творби на Валери Петров (предложение за четене)
Джеймс Джойс през погледа на Една О’Брайън (предложение за четене) Джеймс Джойс през погледа на Една О’Брайън (предложение за четене)
„Клоп“ от Антъни Куин – обяснението в любов от един фен на „Ливърпул“ (предложение за четене) „Клоп“ от Антъни Куин – обяснението в любов от един фен на „Ливърпул“ (предложение за четене)
За бремето на титлата: „Зад маската” от Тайсън Фюри (предложение за четене) За бремето на титлата: „Зад маската” от Тайсън Фюри (предложение за четене)
„От любов“ – първата автобиография на Веселин Маринов (предложение за четене) „От любов“ – първата автобиография на Веселин Маринов (предложение за четене)
„Рафаело“ от Франческо Фиорети, автор на „Тайната библиотека на Леонардо“ (предложение за четене) „Рафаело“ от Франческо Фиорети, автор на „Тайната библиотека на Леонардо“ (предложение за четене)
„Софийски разкази“ по случай 170 години от рождението на Иван Вазов (предложение за четене) „Софийски разкази“ по случай 170 години от рождението на Иван Вазов (предложение за четене)
Предложение за четене: „Обичай смело“ - биография на големия Енчо Керязов Предложение за четене: „Обичай смело“ - биография на големия Енчо Керязов
Предложение за четене: „Есен във Венеция“ - разказ за Ърнест Хемингуей и последната му муза Предложение за четене: „Есен във Венеция“ - разказ за Ърнест Хемингуей и последната му муза
Препоръчваме още
42 лични разказа в „От авторите и читателите ЗА КНИГИТЕ И ЧЕТЕНЕТО“ 42 лични разказа в „От авторите и читателите ЗА КНИГИТЕ И ЧЕТЕНЕТО“
Преоткриваме близката и непозната Гърция в новото издание на „Гръцко синьо“ от Анита Димитрова (предложение за четене) Преоткриваме близката и непозната Гърция в новото издание на „Гръцко синьо“ от Анита Димитрова (предложение за четене)
ТЕСТ: Какъв е твоят животински инстинкт? ТЕСТ: Какъв е твоят животински инстинкт?
Мит или реалност: Прави ли ни бракът по-щастливи и по-здрави? Мит или реалност: Прави ли ни бракът по-щастливи и по-здрави?
Шокът никога не е самоцелен и евтин: „Остани“ от Харлан Коубън (предложение за четене) Шокът никога не е самоцелен и евтин: „Остани“ от Харлан Коубън (предложение за четене)
Фастинг или интервално гладуване: Какво представлява, как действа и подходящо ли е за всеки? Фастинг или интервално гладуване: Какво представлява, как действа и подходящо ли е за всеки?
„Закони за всеки ден“ – 366 урока от световноизвестния писател Робърт Грийн „Закони за всеки ден“ – 366 урока от световноизвестния писател Робърт Грийн
Везните не обичат бързия секс Везните не обичат бързия секс
Предложение за четене: „Калипсо“ - интелигентен трилър за най-мрачните кътчета на човешката душа Предложение за четене: „Калипсо“ - интелигентен трилър за най-мрачните кътчета на човешката душа
„Въображаема реалност“, в която властта на социалните медии расте безконтролно (предложение за четене) „Въображаема реалност“, в която властта на социалните медии расте безконтролно (предложение за четене)
Плодовете, чаят и кафето предпазват от болести Плодовете, чаят и кафето предпазват от болести
Никога не прави това на работа Никога не прави това на работа
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби