Хапвай ги без угризения: 20 храни с почти никакви калории Макар тези храни да са нискокалорични, те все пак осигуряват основни хранителни вещества и могат да бъдат част от здравословна, балансирана диета
Макар тези храни да са нискокалорични, те все пак осигуряват основни хранителни вещества и могат да бъдат част от здравословна, балансирана диета
Photo credit: Anda Ambrosini/Unsplash
Започваме с едно много важно уточнение - въпреки че е прието да ги наричаме "храни с нулеви калории", всъщност понятието е малко подвеждащо.
Всички храни съдържат някакво количество калории, дори и да е съвсем минимално. Просто има такива, които са изключително нискокалорични и могат да се смятат за "много нискокалорични" или "с отрицателни калории", което означава, че горим повече енергия за храносмилането им, отколкото са калориите, които те осигуряват.
Важно е да знаем, че макар тези храни да са нискокалорични, те все пак осигуряват основни хранителни вещества и могат да бъдат част от здравословна, балансирана диета.
Ето и списък на 20 от най-нискокалоричните храни, които можем да хапваме без угризения:
- Целина
- Краставици
- Зеленолистни зеленчуци (спанак, кейл, маруля)
- Аспержи
- Броколи
- Карфиол
- Брюкселско зеле
- Репички
- Тиквички
- Гъби
- Зелени чушки
- Домати
- Лук
- Диня
- Ягоди
- Портокали
- Ябълки
- Грейпфрут
- Лимони
- Горски плодове (боровинки, малини, къпини)
Освен че са нискокалорични, тези храни са полезни за нашето здраве. Те се отличават с плътност на хранителните вещества, добри хидратиращи свойства, високо съдържание на фибри, универсалност.
- Плътност на хранителните вещества
Много от изброените храни, като зеленолистните зеленчуци, горските плодове и цитрусовите плодове, са богати на витамини, минерали и антиоксиданти. Тези хранителни вещества подпомагат различни функции на организма, помагат за предпазване от болести и насърчават цялостното благосъстояние.
- Хидратация
Храни като краставици, дини и домати са с високо съдържание на вода, което спомага за хидратацията. Добрата хидратация е важна за поддържането на здравословни телесни функции и може да подпомогне храносмилането, кръвообращението и регулирането на температурата.
- Съдържание на фибри
Зеленчуци като целина, броколи и брюкселско зеле са отлични източници на фибри. Фибрите подпомагат храносмилането, създават усещане за ситост и могат да помогнат за регулиране на нивата на кръвната захар и холестерола. Те също така поддържат здравословен чревен микробиом.
- Ниско съдържание на калории
Въпреки че тези храни са нискокалорични, те все пак могат да осигурят основни хранителни вещества. Включването им в диетата може да помогне за управлението на теглото и да насърчи балансиран прием на хранителни вещества без прекомерен прием на калории.
- Универсалност
Много от тези храни са универсални и могат да бъдат включени в различни ястия. Те могат да се използват в салати, пържени ястия, смутита, супи и други, което улеснява използването на широк спектър от вкусове и текстури в ястията.
Важно е да се отбележи, че макар тези храни да са полезни, те трябва да бъдат част от добре балансирана диета, която включва различни групи храни, за да се гарантира, че получавате всички необходими хранителни вещества, от които се нуждае тялото ви. Освен това индивидуалните хранителни нужди могат да варират, така че винаги е добре да се консултирате с медицински специалист или регистриран диетолог за индивидуален съвет.
Коментирай »