Трикомпонентната любов: Каква е идеалната връзка и как да я постигнем

Психолог дава ценни съвети към двойките, които искат да бъдат щастливи заедно

Надя Хамдан
Трикомпонентната любов: Каква е идеалната връзка и как да я постигнем

Photo credit: Nathan Dumlao/Unsplash

Съществуват хиляди теории за това как да изградим перфектна връзка и изобщо съществува ли такава. Според едни най-важното са компромисите, други наблягат на привличането, а трети така и все не успяват да постигнат идеалната обич.

Днес ви даваме рецептата за любов на професора по психология Робърт Стърнбърг. В своята триъгълна теория за любовта той описва три основни компонента, които трябва да присъстват във всяка връзка, за да бъде тя идеална. Повече по темата разказва психологът Ирина Недялкова в интервю за Venera.bg. 

  • Страст
  • Близост
  • Привързаност/ангажираност

Идеалната връзка се ражда там, където тези три компонента се пресичат, разкрива специалистът. По думите ѝ те никога не могат да бъдат равни - обичта няма как да е симетрична. Но идеята е да се търси баланса между трите. Именно той прави връзката идеална.

Ирина прави и едно сравнение – да си представим, че летим със самолет. На едно място в крилото му обаче металът не е със същата издръжливост като на другото. Тогава съществува голям риск едното крило да се счупи и да паднем. С връзките е същото, споделя психологът. И разкрива какво същност представляват трите елемента и как да сe грижим за всеки от тях.

Страстта – ключов компонент за всяка връзка

Природата ни е дала страст, за да можем да се събираме с половинките си и да създаваме потомство, разкрива психологът. Защо обаче губим страстта? Ирина Недялкова споделя, че е открила отговора на този въпрос в книгата „Еротичната интелигентност“ на Естер Перел. Проучване разкрива, че 12, 13-годишният брак е най-крехък, защото тогава страстта е загубена, децата са отгледани, общите проблеми са решени и хората просто нямат какво да правят един с друг. „Затова като съзнателни същества трябва да поддържаме страстта. Природата ни дава тласък, а ние само трябва да я поддържаме“, съветва Недялкова. Тя дори дава пример от собствената си практика. Неин клиент получил от съпругата си предложение да се разделят, защото тя не го обича, не е привлечена от него и не смята, че е нормално да останат двойка. Това се случило малко, след като се родило второто им дете. „Обясних му, че в нейното състояние може да е развила хормонално поведение на тялото, насочено към детето, а не към секса. Имало е и други обстоятелства. Посъветвах го да се бори, да потърси начин да ѝ се докаже и духовно (че е надежден партньор, който отстоява на бурите), но и физически“, разказва психологът. Нейният клиент постепенно се научил да флиртува и успявал все повече да поддържа интереса към себе си като мъж, а не само като баща. „И ние успяхме! Не беше бърз процес, мина доста време и сега са много стабилна двойка. Имат и чудесни интимни отношения“, споделя специалистът.

Близостта – това, което ни задържа заедно

За да можем да се радваме на пълноценна връзка, близостта е също толкова важен фактор, колкото и останалите два. Тя обикновено представлява близост във възгледите и ценностната система, убежденията и общите интереси.  

Повечето двойки започват своята връзка със страст. Но тези, които започват с близост, тоест първо са били приятели, те създават много по-устойчиви отношения, разкрива Недялкова. А причината е, че страстта преминава бързо и в това време близостта може още да не се е развила достатъчно. Редица проучвания показват, че процентът на разводите е голям в първите пет години.  

Близостта обикновено се развива най-бързо и лесно между колеги по професия, хора, които споделят нашите интереси, включително и духовни интереси. Хора, с които имаме подобни навици и стил на живот.

Ангажираността/привързаността – основата на здравата връзка

Ако нямаме ангажираност и привързаност, тогава изживяваме една много романтична, но безплодна обич, разкрива Ирина. Според нея е нормално, когато мислим за връзка, да си представяме някакъв вид съвместно бъдеще – то може да включва семейство, деца, общи планове – да се ангажираме с половинката си. И към ангажираността добавяме и привързаност. Тя се появява тогава, когато човек свързва с нас някакви конкретни свои планове. Той иска да се развива и то заедно с нас, да споделяме интересите си. В това число дори и меркантилните интереси, казва още Ирина. Тя споделя: „Гледах филм за едни малки пингвинчета, които живеят на някакъв остров в океана и идва времето да правят потомство. Първо идват мъжете и настава голяма патърдия - бият се за хубавите места, за камъчета, за клончета, защото правят едни гнезда, пазят ги, крадат се един друг…По-силният успява хем да заеме по-хубаво място, хем да направи по-добра къща. След това идват женските и започват да оглеждат гнездата. Там, където гнездото е по-качествено, там ще се спрат. Ако трябва дори ще се сбият с другите женски. Така че това, че някои жени мислят меркантилно, е защото те искат децата им да имат ресурсен баща. Стремят се той да има не само финанси, но да притежава сила, характер и морал“, разкрива още психологът.

Никой не се ражда научен

Недялкова разказва, че работи и с двойки, които се нуждаят от съвместни консултации и това се оказва полезно за връзките им. „Правим тестове и тестовете показват например, че отношението на партньорката е много изискващо към себе си и към хората. Тя може постоянно да обвинява половинката си, че не е достатъчно добър. Когато направим този тест и ѝ покажа нагледно резултатите, тя може да види, че прекалява.“ Това е само един от примерите на психолога. Работата със специалист може да ни помогне да разберем какво ни пречи в изграждането на връзки, разкрива още тя. „Всеки има негативни убеждения и ние не можем да ги осъзнаем, ако не наблюдаваме със специалист нашето поведение. Много често тези погрешни убеждения са препъникамък“, предупреждава Недялкова. По думите ѝ често не успяваме да получим това, за което мечтаем, защото нещо ни спира – някакво погрешно убеждение. Възможно е дори да се окаже, че сами се саботираме.  

На финала на нашето интервю Ирина Недялкова завършва шеговито с цитат на Карл Густав Юнг - „Покажете ми психически здрав човек и аз ще го излекувам.“   

Личен архив

Ирина Недялкова е родена през 1960 година в Русия, а от 1992 година живее в България. Има две омъжени дъщери и четири внука. А също и два добермана и колекция цветя…

Ирина е магистър по психология, завършила е Великотърновския Университет със специализация „Учител по дисциплините от философския цикъл“. Притежава и сертификат за хипнотерапевт от БАХХ. Специализирала е когнитивно-поведенческа психотерапия и психосоматика.

Ирина работи като консултиращ психолог и терапевт в направление цялостно развитие на личността, което включва:

  • Личностна, професионална и семейна диагностика и консултации;
  • Терапия на личностните разстройства: тревожни, депресивни, социални и обсесивни;
  • Професионални обучения за развитие на soft skills умения.

Още за Ирина и нейната работа можете да намерите във Фейсбук страницата Съветите на психолога Ирина Недялкова.

Коментирай »
Още по темата
Когато ревността боли: Как се ражда емоцията и какво да направим, за да я овладеем Когато ревността боли: Как се ражда емоцията и какво да направим, за да я овладеем
Не прави това на Свети Валентин – 8 забрани за Деня на влюбените Не прави това на Свети Валентин – 8 забрани за Деня на влюбените
Наръчник за мащабно мислене: Как да бъдем успешни през новата година  Наръчник за мащабно мислене: Как да бъдем успешни през новата година 
10 грешки, които не знаем, че допускаме… И как да се справим с тях 10 грешки, които не знаем, че допускаме… И как да се справим с тях
Как да се освободим от негативните убеждения, които ни пречат и ни правят нещастни Как да се освободим от негативните убеждения, които ни пречат и ни правят нещастни
В токсична връзка ли съм? Как да разпознаем емоционалния насилник В токсична връзка ли съм? Как да разпознаем емоционалния насилник
Да си тръгна или да остана? Как да изградим щастлива връзка Да си тръгна или да остана? Как да изградим щастлива връзка
Когато страховете ни убиват…Как да контролираме тревожните мисли Когато страховете ни убиват…Как да контролираме тревожните мисли
Да приключим с тревожните мисли: Ето как да ги овладеем в 7 стъпки Да приключим с тревожните мисли: Ето как да ги овладеем в 7 стъпки
Препоръчваме още
„Злата орисница“ от Том Кука носи магия, любов и смърт (предложение за четене) „Злата орисница“ от Том Кука носи магия, любов и смърт (предложение за четене)
Топ 5 на най-страховитите места в света (СНИМКИ/ВИДЕО) Топ 5 на най-страховитите места в света (СНИМКИ/ВИДЕО)
Кървене след секс - опасно ли е и какви може да са причините? Кървене след секс - опасно ли е и какви може да са причините?
Цитонамазка, колпоскопия, ехография: Как протича прегледът при гинеколог Цитонамазка, колпоскопия, ехография: Как протича прегледът при гинеколог
 „Смехът и сълзите“ – новите „Философски закуски“ (предложение за четене) „Смехът и сълзите“ – новите „Философски закуски“ (предложение за четене)
ТЕСТ: Как би управлявала кралство? ТЕСТ: Как би управлявала кралство?
ТЕСТ: Коя героиня от „Сексът и градът“ си ти? ТЕСТ: Коя героиня от „Сексът и градът“ си ти?
 Джей Ло дава уроци по отслабване Джей Ло дава уроци по отслабване
Винаги единият обича повече: шест знака, че си ти Винаги единият обича повече: шест знака, че си ти
ТЕСТ: На кое животно приличаш? ТЕСТ: На кое животно приличаш?
Учени с любопитно откритие за хората с "чувствителен нос" Учени с любопитно откритие за хората с "чувствителен нос"
Мъжете очакват секс на трета среща, жените чакат до пета Мъжете очакват секс на трета среща, жените чакат до пета
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби