Наръчник за мащабно мислене: Как да бъдем успешни през новата година Психологът Ирина Недялкова ни подарява ценен урок за успеха и щастието
Надя Хамдан
Психологът Ирина Недялкова ни подарява ценен урок за успеха и щастието
Надя ХамданPhoto credit: Личен архив
Психологът Ирина Недялкова ни предоставя кратък наръчник с някои концепции от психологията по начин, по който самата тя го прави в обученията, които води. А целта е да изберем за себе си тези концепции и практики, които ще ни помогнат по пътя към самоусъвършенстването. В тях можем да открием инструментите, които са ни необходими, за да правим всяка следваща година по-супешна от предишната. Нужно е само да ги осмислим и да открием най-добрия начин, по който можем да ги използваме в живота си.
И така, да се впуснем в този своеобразен урок по мащабно маслене, който ще ни помогне да изградим една успешна година и да вървим напред при всякакви обстоятелства.
"Който знае защо да живее, ще преодолее почти всяко как"
В началото на този наръчник Недялкова ни връща в 2020 г. във времето на световната пандемия от COVID-19. Тогава на уебсайта на Световната организация по психотерапия бяха публикувани серия от съвети как да се справим с психологическите трудности, които повечето хора изпитват в ситуации на опасност и изолация. Един от тези съвети беше да работим с метода на обещаване на значими цели, които придават смисъл на нашите начинания и на живота ни като цяло, спомня си Недялкова. Тя разказва още:
Основоположник на този подход е Виктор Емил Франкъл - австрийски психиатър, психолог, философ и невролог, бивш затворник в нацистки концентрационен лагер. Известен е като създател на логотерапията (буквално: лечение със смисъл), клон на екзистенциалната психология и психотерапия, и като основател на Третата виенска школа. В нацисткия лагер Франкъл тайно оказва психологическа помощ на хора, които са загубили психически и физически сили да се борят със смъртта. "Какво трябваше да се направи? Трябваше да събудим волята за живот, да продължим да съществуваме, да оцелеем в затвора. Но във всеки случай смелостта да се живее или умората от живота зависеше единствено от това дали човекът притежава вяра в смисъла на живота, на своя живот. Мотото на цялата психотерапевтична работа, извършвана в концентрационния лагер, биха могли да бъдат думите на Ницше: "Който знае "защо" да живее, ще преодолее почти всяко "как".
Посоки на развитие - индивидуализация
Индивидуализацията е едно от основните понятия на аналитичната психология на Карл Густав Юнг, което означава процес на формиране на личността, разкрива специалистът. Това е такова психологическо развитие на личността, при което се реализират индивидуалните задачи и уникалните черти на човека.
Основните посоки на развитие на човешката личност, чрез които се постига индивидуализация:
- духовно развитие
- социална реализация
- професионална реализация
- материална реализация
- чувствена реализация
Тук Недялкова разкрива какво означава според нея да мислим мащабно - да решаваме проблемите на своята индивидуализация във всички посоки (широко), в перспектива (далечно) и смислено (дълбоко).
Какво ни пречи да мислим мащабно?
Страстта, страхът, лошите навици, неадаптивните убеждения - какво стои между вас и човека, в когото мечтаете да се превърнете, пита ни Недялкова. Тя разглежда отделните пречки накратко:
Страстите или силните емоционални чувства са присъщи на много хора, но особено на хората с холеричен и меланхоличен темперамент. Едно от основните предизвикателства в живота на тези хора е да развият способността си за емоционален контрол и самоконтрол. В тази посока психологът ни съветва да развиваме качества на характера като търпение и последователност.
Какво представлява страхът от гледна точка на психологията?
Речникът на психологическите термини дава следното определение: "Страхът е емоция, която възниква в ситуации на заплаха за биологичното или социалното съществуване на индивида и е насочена към източника на действителната или въображаемата опасност."
За щастие, повечето опасности в градската среда на цивилизованата част от природата са въображаеми, разкрива специалистът. За да се справим със страховете, трябва да поемем пълна отговорност за живота и реализацията си и да постигнем добро ниво на задоволяване на естествените си потребности:
- физиологични потребности;
- потребности от безопасност и сигурност;
- необходимост от принадлежност и любов;
- необходимост от социална значимост;
- потребностите от реализация и самореализация.
В нелекия път към преодоляването на страховете Недялкова ни съветва да помним, че непредвидените опасни ситуации в живота ни са възможни с вероятност приблизително 5% - т.е. тези са практически изключени, казва тя.
Вредният навик е повтарящо се действие (на ниво автоматизъм), което се характеризира с вредност от гледна точка на общественото благо, околните хора или здравето на човека, който е изпаднал в плен на този навик. А навиците могат да са интелектуални, физиологични и социални.Зад всички тях стоят нашите негативни ограничаващи убеждения - или погрешни правила на нашето съществуване, които по един или друг начин са се превърнали в основа на нашия светоглед.
С Ирина ви разказахме подробно за негативните убеждения и методите, с които да ги открием и трансформираме. Можете да си ги припомните тук 👉 Как да се освободим от негативните убеждения, които ни пречат и ни правят нещастни
Общата картина - време е да си поставим правилните цели
Продължителността на живота ни е ограничена до между 100 и 120 години. Когато мислим мащабно, ние си поставяме цели в рамките на този период от време.
Психологията разглежда 4 етапа на живота с конкретни задачи и цели за личностно развитие, разкрива Недялкова:
- Етап на формиране на физически и социални умения и правила, откриване на способностите и научаване да ги използваме професионално в полза на обществото.
- Създаване на материални и социални ценности, развитие на личния опит, формиране на уникална личност и уникален творчески продукт.
- Предаване на собствения опит в рамките на най-близкото обкръжение и социална среда, създаване на ученици и последователи.
- Адаптиране на собствения опит към универсални проблеми и решения.
Създаване на успешен житейски сценарий
На финала психологът ни предоставя и няколко конкретни и практически упражнения.
✔️ Упражнението "Защо на 100 години ще бъда удовлетворен от живота си, когато погледна назад във времето?":
Като имате предвид целите и задачите на 4-те жизнени етапа, описани по-горе, избройте всички свои житейски разбирания от гледна точка на успешната си самореализация в перспективата на 100-годишен живот. Използвайте насоките за личностно развитие, изброени по-горе (духовно развитие, социална реализация, професионална реализация, материална реализация и чувствена реализация).
✔️ Конкретизирайте целите си с течение на времето по метода на Бенджамин Франклин:
- Запишете дългосрочните си цели за следващите 30-50 години.
- Запишете средносрочните си цели за следващите 15-20 години.
- Запишете краткосрочните си цели в рамките на близките 5 години.
- Запишете текущите си цели в рамките на една година.
- Разделете текущите си цели на месеци и седмици.
- Всеки ден правете стъпки към реализирането на целите си, като си поставяте 3-4 приоритета.
✔️ В заключение психологът Ирина Недялкова ни съветва - не се страхувайте от препятствията и предизвикателствата по пътя към целите си - търсете решения и не забравяйте:
"Който е весел, се смее,
Който иска - той ще постигне,
Който търси, винаги ще намери!"
Ирина Недялкова е магистър по психология, завършила е Великотърновския Университет със специализация „Учител по дисциплините от философския цикъл“. Притежава и сертификат за хипнотерапевт от БАХХ. Специализирала е когнитивно-поведенческа психотерапия и психосоматика.
Ирина работи като консултиращ психолог и терапевт в направление цялостно развитие на личността, което включва:
- Личностна, професионална и семейна диагностика и консултации;
- Терапия на личностните разстройства: тревожни, депресивни, социални и обсесивни;
- Професионални обучения за развитие на soft skills умения.
Още за Ирина и нейната работа можете да намерите във Фейсбук страницата Съветите на психолога Ирина Недялкова.
Коментирай »