Какво трябва да знаем за хистероскопията: 5 въпроса и техните отговори

Хистероскопията е ендоскопска операция, но често се определя и като процедура

Какво трябва да знаем за хистероскопията: 5 въпроса и техните отговори

Photo via Canva.com

Терминът "хистероскопия" произлиза от сливането на две старогръцки думи "histeros" (матка) и "scopeo" (да се види) и представлява "пряк оглед на маточната кухина".

Хистероскопията е ендоскопска операция, но спокойно може да бъде определена и като процедура, отбелязват от МБАЛ ВИТА. Може да се извърши както в амбулаторни, така и в болнични условия. Тя използва специално оптично устройство, наречено хистероскоп, чрез навлизане през вагината и шийката на матката. Извършва се под лека обща анестезия. Използват се специални разтвори, които преминават през хистероскопската система и изпълват маточната кухина, осигурявайки пространствен образ. Това дава възможност да се огледат анатомичните структури и зони на маточната кухина.  В последните години хистероскопията се утвърди като златен стандарт в диагностиката и лечението на вътрематочната патология.

👩‍⚕️ Какви състояния и патологии могат да бъдат установени/третирани?

Методът е подходящ за откриване на вродени аномалии на матката (преграда, двурога, дъговидна, хипоплазия); структурни промени - полипи и миоми, причиняващи прекомерно кървене; за установяване на рак на ендометриума чрез биопсия; вътрематочни сраствания; при диагностика при пациетки с хабитуални аборти; повтарящи се неуспехи при АРТ и др.

👩‍⚕️ Какви са видовете хистероскопия?

Има два вида: диагностична и оперативна хистероскопия. При определени условия диагностичната може да премине в оперативна, без да се налага втора оперативна процедура.

👩‍⚕️ Кога трябва да се направи хистероскопия?

При пациентки в репродуктивна възраст, хистероскопията се планира в първите чисти дни след края на поредната менструация. Това позволява по-добра визуализация и технически улеснява гинеколога, преди да е напреднала пролиферативната фаза на ендометриума.

При дами в менопауза, процедурата може да бъде извършена по всяко време.

👩‍⚕️ Как се извършва хистероскопията?

Извършването на хистероскопия изисква минимален набор от изследвания и процедури. Изследват се пълна кръвна картина, данни за хемостаза, кръвна група или минималния набор от параклинични изследвания, които изисква стандарта по анестезиология, за да може пациент да влезе в операционна зала.

Това, което пациентките усещат в операционна зала от гледна точка на болка, е единствено пробождането на кожата за  поставянето на абокат.

В зависимост от това какъв тип е процедурата може да се направи разширение или дилатация на канала на маточната шийка. Това позволява въвеждането на хистероскопа, който осигурява оглед на вагината, шийката на матката и след това достига до маточната кухина.

Времето, необходимо за извършване на хистероскопия, може да варира в зависимост от находката.  Диагностичната хистероскопия  отнема кратко време, осигурява оглед на кухината и възможност за биопсия под зрителен контрол.

Оперативната хистероскопия третира хирургично различни патологични структури и вродени състояния. Деструктивната процедура може да бъде извършена чрез използването на граспери, хистероскопски ножици. По- големи структурни дефекти се коригират чрез различни енергийни източници (биполярен ток, лазер).

👩‍⚕️ Необходимо ли е оставане за болничен престой една нощ след хистероскопия?

Хистероскопията се счита за лека операция и обикновено не изисква болничен престой за нощувка. Въпреки това при определени обстоятелства, като например, ако Вашият лекар иска да проследи постоперативния период или  реакцията Ви към анестезия, може да се наложи нощувка в болница.

Това, което пациентките усещат след хистероскопия, са болки ниско в корема. Еднократното обезболяване обикновено е достатъчно. Постоперативно може да се появи зацапване, което да продължи няколко дни след процедурата.

Още от 👩‍⚕️Женско здраве👩‍⚕️:

Менструалният цикъл накратко: 11 неща, които всяко момиче трябва да знае

В свят, в който женската болка често не се приема сериозно: Колко болка е твърде много?

Жените не трябва да се "примиряват" с обилната менструация

Мога ли да забременея веднага след края на менструацията?

Противозачатъчните хапчета: Как работят и какви са плюсовете и минусите от употребата им

Тежка и болезнена менструация: Какво е аденомиоза

Цитонамазка, колпоскопия, ехография: Как протича прегледът при гинеколог

Кога и как настъпва менопаузата: Симптомите, по които ще я разпознаем и какво да очакваме

Дефицит на желязо и анемия през бременността – ето как да я разпознаем и какво да направим

Кървене след секс - опасно ли е и какви може да са причините?

Какво е вагинизъм и как да се справим с него?

Всичко за менструацията: Девет въпроса и техните отговори

Може ли тампонът да се изгуби в мен?

Какви са причините за кървене между менструациите?

Как мога да разбера кога съм в овулация

Алтернативните менструални продукти – плюсовете и минусите, за които трябва да знаем  

Вредни ли са наистина противозачатъчните хапчета: Лекари разбиват митове за контрацепцията

Тъга, паника, тревожност… ПМС или предменструално дисфорично разстройство

Поликистозните яйчници: Какви са симптомите по години

Скритите симптоми на ендометриозата

Високорискова бременност – разбери застрашена ли си и какво е нужно да знаеш 

Кога се изчерпва яйчниковият резерв

Коментирай »
Препоръчваме още
6 знака, че той ще разбие сърцето ти 6 знака, че той ще разбие сърцето ти
Опасни секс играчки: Седем страни, в които вибраторите са забранени Опасни секс играчки: Седем страни, в които вибраторите са забранени
Враждебният сексизъм на родителите влияе на възпитанието на децата Враждебният сексизъм на родителите влияе на възпитанието на децата
Предложение за четене: „Годишнина от завършването“ от Ламия Бегагич Предложение за четене: „Годишнина от завършването“ от Ламия Бегагич
Знаците на изневярата Знаците на изневярата
За стройна фигура яжте бавно За стройна фигура яжте бавно
Които си приличат, се привличат Които си приличат, се привличат
3 съвета как да се погрижим за косата си през лятото 3 съвета как да се погрижим за косата си през лятото
„Колекционерът“ - демоничен сблъсък между патологичното и нормалното (предложение за четене) „Колекционерът“ - демоничен сблъсък между патологичното и нормалното (предложение за четене)
Припомняме си завета на „Нямата рече“ в поредицата на Галина Танева (предложение за четене) Припомняме си завета на „Нямата рече“ в поредицата на Галина Танева (предложение за четене)
Да сготвим по кралски: Рецептата за френския киш от коронацията на Чарлз III Да сготвим по кралски: Рецептата за френския киш от коронацията на Чарлз III
Предложение за четене: „Ещорил” от Деян Тиаго-Станкович Предложение за четене: „Ещорил” от Деян Тиаго-Станкович
Хороскоп
Овен
Телец
Близнаци
Рак
Лъв
Дева
Везни
Скорпион
Стрелец
Козирог
Водолей
Риби