Жените не трябва да се "примиряват" с обилната менструация Дами, не вярвайте, че "няма какво а се направи". Ако един лекар ви го каже, посетете втори, ако трябва и трети. Забравете схващанията, че "всички са така" и "жена си, няма как". Решения има, просто трябва да откриете най-доброто за вас 💗
Дами, не вярвайте, че "няма какво а се направи". Ако един лекар ви го каже, посетете втори, ако трябва и трети. Забравете схващанията, че "всички са така" и "жена си, няма как". Решения има, просто трябва да откриете най-доброто за вас 💗
Твърде много жени по цял свят се борят с тежките менструации през по-голямата част от живота си. На голяма част от тях се налага да спят с кърпа под себе си, а за не малко има дни, в които не могат да излязат от дома си.
Силното менструално кървене засяга 1 на всеки 4 жени в репродуктивна възраст, а около половината от тези жени изпитват и болезнена менструация.
"Жените с обилни менструации често са по-уморени, липсва им енергия, имат сърцебиене и трудно вършат ежедневните си задължения", обяснява д-р Елизабет Фарел, медицински директор на Jean Hailes for Women's Health, организация с нестопанска цел, която споделя надеждна информация по теми, свързани със здравето на жените.
"Те могат да страдат от недостиг на желязо или дори анемия заради силното месечно течение. Затова е важно, ако имате симптоми, при които не се чувствате добре, да посетите и вашия лекар", призовава д-р Фарел.
Около половината от тези жени нямат никакви аномалии в матката си. При другата половина причините за силното кървене могат да включват синдром на поликистозните яйчници, ендометриоза, полипи или фиброми (неракови образувания или бучки), аденомиоза и в много редки случаи рак.
🩸 Как да разберем дали кръвотечението е твърде силно
Не е лесно, но най-добрият начин да разберете дали кръвотечението ви е твърде силно е да осъзнаете дали то влияе на качеството ви на живот. Ако менструацията ви кара да се прибирате вкъщи, прекъсва ежедневните ви дейности или ви причинява стрес и безпокойство, трябва да говорите с вашия лекар.
Имате силно кървене, ако:
- то не се задържа в превръзка или тампон (особено ако носите най-големия размер)
- сменяте превръзката или тампона на всеки час или по-често
- сменяте тампона или превръзката през нощта
- имате големи съсиреци
- кървите в продължение на повече от 8 дни
🩸 Няма нужда да страдате мълчаливо
Съществуват няколко начина за лечение на обилното менструално кървене, казва д-р Фарел. Оралните контрацептивни таблетки например могат да намалят течението наполовина или дори повече. Вътрематочната спирала може да намали кръвотечението с до 90% или дори напълно.
В някои по-тежки случаи е възможно да се приложи хирургична процедура, например аблация. При аблацията се отстранява вътрешната лигавица на матката, което може да доведе до много слаба менструация или липса на такава. Разбира се, аблацията не е подходяща за всеки, включително за жени, които искат да забременеят.
"Важно е вашият лекар да говори с вас за най-подходящата форма на лечение, която зависи от причината за обилните ви менструации", обяснява д-р Фарел.
И един практически съвет >>> Дами, не приемайте за отговор "Няма какво а се направи" или "След раждане менструацията се нормализира". Ако един лекар ви каже, че няма какво да се направи, посетете втори, ако трябва и трети. Забравете схващанията, че "всички са така" и "жена си, няма как". Решения има, просто трябва да откриете най-доброто за вас 💗
👩⚕️ Какви са наличните хирургични възможности
Съществуват няколко хирургични варианта за лечение на обилно кървене в зависимост от причината за кървенето и от това дали желаете да имате деца. Съществуват лечения, които ще ви позволят да запазите матката си, като едно от тях може да е подходящо за вас.
Хистероскопия
Ако причина за силното кървене са полипи или фиброми, може да се извърши лека операция, наречена хистероскопия. Обикновено хистероскопията е еднодневна процедура и се извършва или в амбулаторни условия, или в операционната зала на болница, а понякога и в кабинета на гинеколог.
Хистероскопията се извършва, като през шийката на матката се вкарва телескоп (хистероскоп) в матката и чрез резекция се отстранява полип (ендометриална полипектомия) или фибром, който е изпъкнал в маточната кухина (субмукозен фибром). Към хистероскопа се прикрепя малка режеща примка, използваща електрически ток, която изрязва полипа или фиброма.
Ендометриална аблация
Ендометриалната аблация е друга хистероскопска или вътрематочна процедура. При тази процедура лигавицата на матката се изгаря или унищожава чрез различни техники. Това лечение е вариант, когато проблем с ендометриума причинява силно кървене; процедурата обаче не се препоръчва, ако жената желае да има деца.
Хистеректомия
Хистеректомията е вариант, когато всички други лечения са неефективни или когато жената избере това лечение. Това е необратима операция, при която матката се отстранява завинаги, като се прекратява менструацията и възможността за забременяване. Хистеректомията може да се извърши през вагината (вагинална хистеректомия), чрез лапароскопкска операция или през разрез на коремната стена (абдоминална хистеректомия).
🩸 Какви могат да са причините за обилната менструация
Около 50% от жените с обилно менструално кървене нямат аномалии в матката. То може да е свързано с хормонални или химични нива в ендометриума (вътрешната обвивка на матката) или със състояния, които все още не са идентифицирани в ендометриума.
Причината може да е свързана и с:
- Бременност или усложнения по време на бременност
- Синдром на поликистозните яйчници (някои жени могат да имат силно менструално кървене, ако лигавицата на матката е удебелена; това може да доведе до предракови или ракови изменения)
- Ендометриоза (появява се, когато тъкан, подобна на тази, която се намира в лигавицата на матката, расте извън нея)
- Ендометриални полипи (обикновено неракови (доброкачествени) образувания в ендометриума, които изглеждат като голяма "сълза" от тъкан)
- Ендометриална хиперплазия (свръхрастеж на ендометриума, който може да прогресира до рак)
- Рак на ендометриума (рак на матката)
- Аденомиоза (ендометриум, растящ в малки джобове във вътрешността на мускулния слой на матката)
- Фиброиди (неракови образувания или бучки в стената на матката)
- Вътрематочна спирала
Съществуват и редица други възможни причини, които не са толкова често срещани, като:
- хормонални нарушения, като например недостатъчно активна щитовидна жлеза (хипотиреоидизъм)
- нарушения на кръвосъсирването, при които може да се появи прекомерно кървене, като болестта на фон Вилебранд (по-често срещана при тийнейджъри)
- хронично бъбречно или чернодробно заболяване.
🩸 Последици за здравето от обилното кървене по време на на менструация
Силната загуба на кръв при менструация може да ви повлияе по много начини не само на качеството ви на живот, но и на здравето ви. Може да ви накара да се чувствате уморени, изтощени или замаяни, да изглеждате бледи, да страдате от ниски нива на желязо или анемия, да имате спазми и болки в долната част на корема, да се притеснявате, че кървенето ще изцапа дрехите ви.
❗Ако менструацията ви оказва влияние върху ежедневието ви и влошава качеството на живот, говорете с личния си лекар или с гинеколога си. ❗
Безплатен подкаст за обилната менструация на английски език можете да слушате ТУК или да посетите сайта на Jean Hailes for Women's Health.
Още от 👩⚕️Женско здраве👩⚕️:
Мога ли да забременея веднага след края на менструацията?
Противозачатъчните хапчета: Как работят и какви са плюсовете и минусите от употребата им
Цитонамазка, колпоскопия, ехография: Как протича прегледът при гинеколог
Кога и как настъпва менопаузата: Симптомите, по които ще я разпознаем и какво да очакваме
Дефицит на желязо и анемия през бременността – ето как да я разпознаем и какво да направим
Кървене след секс - опасно ли е и какви може да са причините?
Какво е вагинизъм и как да се справим с него?
Всичко за менструацията: Девет въпроса и техните отговори
Може ли тампонът да се изгуби в мен?
Какви са причините за кървене между менструациите?
Как мога да разбера кога съм в овулация
Алтернативните менструални продукти – плюсовете и минусите, за които трябва да знаем
Вредни ли са наистина противозачатъчните хапчета: Лекари разбиват митове за контрацепцията
Тъга, паника, тревожност… ПМС или предменструално дисфорично разстройство
Поликистозните яйчници: Какви са симптомите по години
Скритите симптоми на ендометриозата
Високорискова бременност – разбери застрашена ли си и какво е нужно да знаеш
Кога се изчерпва яйчниковият резерв