Тежка и болезнена менструация: Какво е аденомиоза Аденомиозата е трудно за диагностициране заболяване
Аденомиозата е трудно за диагностициране заболяване
Photo via Canva.com
Аденомиозата е заболяване, което засяга матката. Това състояние засяга 20-35 % от жените.
За аденомиозата не се знае много, но едно е сигурно - заболяването е много близко до ендометриозата. И също като нея е трудно за диагностициране заболяване.
Аденомиозата е гинекологично заболяване, характеризиращо се с абнормално присъствие на ендометриална тъкан (вътрешната обвивка на матката) в миометриума (дебелия, мускулен слой на матката). Не е сигурно как или защо тези клетки навлизат в мускулната стена. Когато ендометриална тъкан присъства изцяло извън матката, тогава се говори за ендометриоза. Ендометриозата може да засегне яйчниците, тръбите, пикочния мехур, червата, белите дробове, пъпа, бъбреците и др.
Какви са симптомите на аденомиозата
При някои жени симптомите на аденомиоза може да са леки. Но те могат да бъдат и достатъчно тежки, за да попречат на работата, обучението и качеството на живота. А е възможно и заболяването да протича без никакви симптоми.
Симптомите на аденомиоза могат да включват:
- обилно менструално кървене и оформяне на съсиреци
- болезнена менструация
- продължителна менструация
- уголемена матка
- болка по време на секс
- хронична (постоянна) болка в таза
- кървене между менструациите
- безплодие
- болка по време на овулация
- силно течение по време на овулация
- мравучкане по бедрата и горната част на краката
- подуване на корема
- хронична умора
- дефицит на желязо (или анемия)
- косопад или изтъняване на косата
- проблеми със съня
- задържане на вода
- често уриниране
Какви са рисковите фактори за аденомиоза
Причините за аденомиоза за неизвестни, но бременност, прекъсване на бременност, операции на маткатa, като цезарово сечение, миомектомия, частична хистеректомия и други, cа считани за рискови фактори за аденомиоза.
Смята се, че състоянието се среща по-често при жени, които са раждали, въпреки че все по-често затруднява дами, планиращи първа бременност, да я постигнат безпроблемно.
Има и данни, че роля имат повишените нива на естроген. Значителните хормонални колебания, които възникват по време на бременността също могат да улеснят развитието на заболяването. Аденомиозата обикновено изчезва след настъпване на менопауза, когато нивата на естрогена намаляват.
Кога трябва да потърся лекарска помощ
Обърнете се към вашия лекар, ако имате болезнена или тежка менструация. И още:
- Менструацията ви е изключително болезнена
- Страдате от пронизващи крампи
- Изпитвате болка при полов акт
Как се диагностицира аденомиоза
Диагностицирането на аденомиозата често отнема време. Гинекологичен преглед, ултразвуково изследване на малкия таз, ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), биопсия, хистероскопия.
Как се лекува аденомиоза
Вашият лекар ще разговаря с вас за различните възможни лечения. Изборът на лечение ще зависи от вашите симптоми и етап от живота ви. Това включва да помислите дали планирате бременност или искате да имате бебе в бъдеще. Лечение не се налага, ако нямате симптоми или се приближавате до менопаузата, когато симптомите на заболяването намаляват.
Ако имате симптоми, в зависимост от тежестта им лечението може да бъде:
- Противовъзпалителни средства – намаляват крампите и облекчават болката
- Хормонални лекарства - противозачатъчни хапчета, особено тези с прогестин (може да са под формата на хапчета, инжекции или вътрематочни устройства), както и гонадотропин-свобождаващи хормонални аналози. Те спомагат за контролиране на нивата на естроген
- Емболизация на маточната артерия – целта е да се намали кръвотока към огнищата от ендометриална тъкан, при което те се свиват и симптомите намаляват
- Мимектомия - премахват се образуванията от стената на матката
- Ултразвукова операция – чрез прецизно фокусирани високочестотни ултразвукови вълни се извършва термично отстраняване на ектопичната ендометриална тъкан и в резултат симптомите намаляват
- Хистеректомия - отстраняването на матката е единственото дефинитивно лечение на аденомиозата. Прилага се само в тежки случаи и при жени, които не планират да имат повече деца
Как да си помогна сама
Топлите вани и топлите компреси могат да помогнат за облекчаване на болката, свързана с аденомиозата. Може да опитате и упражнения, медитация или акупунктура, но няма почти никакви данни от изследвания, които да показват, че те подобряват симптомите на аденомиозата.
Някои пациенти съобщават за облекчение на симптомите при спазване на диета - изключване на глутен и храни, съдържащи мононатриев глутамат, консумация на повече храни с растителен произход (броколи, карфиол, грах, зелен фасул) и риба, чай от джинджифил.
Може ли да се предотврати аденомиозата?
Тъй като причината за аденомиозата не е напълно изяснена, не можете да направите нищо, за да предотвратите това състояние. Посещавайте редовно своя гинеколог и му споделяйте всичко, което ви тревожи.
Усложнения при аденомиоза
Ако по време на менструация често имате продължително и силно кървене, може да развиете хронична анемия, която причинява здравословни проблеми. А болката и прекомерното кървене, свързани с аденомиозата, могат да нарушат начина ви на живот. Може да избягвате дейности, които сте харесвали в миналото, защото изпитвате болка или се притеснявате, че може да започнете да кървите.
Аденомиозата може да причини и усложнения като:
- безплодие
- по-висок риск от усложнения при бременност
- анемия от обилно кървене
Още от 👩⚕️Женско здраве👩⚕️:
Дефицит на желязо и анемия през бременността – ето как да я разпознаем и какво да направим
Кървене след секс - опасно ли е и какви може да са причините?
Какво е вагинизъм и как да се справим с него?
Всичко за менструацията: Девет въпроса и техните отговори
Може ли тампонът да се изгуби в мен?
Какви са причините за кървене между менструациите?
Как мога да разбера кога съм в овулация
Вредни ли са наистина противозачатъчните хапчета: Лекари разбиват митове за контрацепцията
Тъга, паника, тревожност… ПМС или предменструално дисфорично разстройство
Поликистозните яйчници: Какви са симптомите по години
Скритите симптоми на ендометриозата
Високорискова бременност – разбери застрашена ли си и какво е нужно да знаеш
Кога се изчерпва яйчниковият резерв
Коментирай »