6 гадни неща, които могат да ни се случат през лятото, и 10 съвета как да се предпазим От „Спешното отделение“ на ВМА ни дават ценни съвети за безопасно лято
От „Спешното отделение“ на ВМА ни дават ценни съвети за безопасно лято
Photo via Canva.com
Слънце, море, планини... безгрижие. Това е представата на повечето от нас за горещите летни месеци. Често обаче хубавите емоции се помрачават от различни проблеми, свързани с летния сезон. От ВМА публикуваха съвети от „Спешното отделение“, с които да си осигурим безопасно лято.
Много често се чувстваме отпаднали, нямаме сила, а в същото време се усещаме изключително раздразнителни и напрегнати. Обостряне на кардиологичните и хронични състояния са най-честата причина хората да търсят помощ от спешните екипи на Военномедицинска академия (ВМА), отчита доцент д-р Недялко Григоров, ръководител на клиника "Вътрешни болести".
Сред основните опасности на лятото доцентът изрежда:
- слънчев и топлинен удар
- дехидратация
- изгаряне
- хранителни отравяния
- ужилвания или ухапвания от насекоми
Специалистът посочва и рисковите групи:
- възрастните хора (над 60-годишна възраст)
- децата
- страдащите от сърдечно-съдови заболявания
- хората със затлъстяване
Топлинен и слънчев удар
Особено характерни за това време на годината са топлинните и слънчеви удари. Симптоматиката и в двата случая е сходна. Най-често се изразява в ускорен пулс и често затруднено дишане, зачервяване на кожата, замаяност, отпадналост, мускулни крампи, гадене. При по-тежките им форми са възможни загуба на съзнание, халюцинации и гърчове, пояснява специалистът.
Най-важното в такива случаи е човек да запази самообладание, да се скрие под най-близката сянка и да пие много вода – на малки глътки и със стайна температура, съветват още от ВМА. Разбира се, ако се появят необичайни симптоми или ако симптомите продължат, трябва да се потърси лекарска помощ.
Обезводняване
Летните жеги и завишената физическа активност засилват потенето и водят до обезводняване, а то от своя страна – до отпадналост, замаяност, жажда и други. За да се избегнат тези състояния, препоръките на специалистите са са винаги да носим със себе си бутилка с вода. Важно е да се избягват алкохолните и кофеинови напитки. Хубаво е да наблегнем на „сочните” храни, каквито са динята, краставицата, доматът, ягодите, прасковите, съветва доц. Григоров.
Хранене в жегата и хранително отравяне
По отношение на храненето в жегите, той препоръчва добра лична хигиена, старателно почистване на всички повърхности, които са в контакт с храна. Податливите на разваляне храни, като яйца, млечни продукти, сурови и сготвени меса, задължително трябва да се съхраняват в хладилник. Хората често бягат от високите градуси на пикник в планината. Добре е да се използват хладилни чанти, казва още специалистът.
Гадене, повръщане и диария са симптомите на хранителното отравяне. Ако попаднете в неговия „капан”, трябва да пиете повече вода, за да избегнете дехидратацията, и да приемате по-лека храна, съветва доц. Григоров.
Ухапвания от насекоми
Със затопляне на времето ставаме „мишена” на различни насекоми, активизират се кърлежите. Ако приятната разходка сред природата завърши с ухапване от кърлеж, непременно потърсете лекарска помощ за изваждането. А през следващите седмици стриктно следете за симптоми на лаймска болест, каквото е зачервяването на зоната около самото ухапване, казва доц. Григоров и допълва, че на пазара има достатъчно добри репеленти, които да ни спестят тези „главоболия”.
Изгаряния
Помощ в Спешното отделение търсят и хора с изгаряния, след като са прекалили с престоя под жаркото слънце. Затова е важно да се използва слънцезащита с по-голям фактор – за градски условия се допуска 30+, но на плажа и в планината – поне 50+. Има медицинска козметика и с по-силен фактор. Не бива да забравяме, че кожата помни и последиците от прекомерното излагане на слънце могат да се проявят след години, категоричен е доц. Григоров.
Опасностите във водата
Разхлаждането във водата също крие своите опасности. Често имаме пациенти с отит след плуване в замърсени водни басейни, споделя още специалистът.
Препоръки за безопасно лято:
🔹Разхождайте се сутрин и вечер
🔹Избягвайте физически натоварвания в горещото време
🔹Хидратирайте се редовно
🔹Наблегнете на леките храни, намалете захарта. Съхранявайте правилно продуктите.
🔹Избягвайте тютюнопушенето, алкохола и кофеина
🔹Проветрявайте често затворените помещения
🔹Носете леки свободни дрехи, в светли цветове от естествени материи
🔹Използвайте слънцезащита дори и при облачно време
🔹Шапката и очилата са задължителни за плажа
🔹Използвайте репеленти срещу насекоми
Най-важното, когато човек има даден проблем, независимо от сезона и причината, е да потърси навременна специализирана помощ, категоричен е доцент д-р Недялко Григоров.
Какво ще е времето днес и следващите дни виж на Klimat.bg
Коментирай »