Диетата Саут Бийч – за истински ценители на здравословната храна Диетата Саут Бийч се радва на широка популярност и подкрепа
Диетата Саут Бийч се радва на широка популярност и подкрепа
снимка: Christine Sponchia от Pixabay
Диетата Саут Бийч (или в превод от англ. ез. Диета от Южния плаж) се радва на широка популярност и подкрепа.
Създадена е от кардиолога д-р Артър Агатстън. Критиците ѝ (и тя като всяка диета има много такива) я определят като поредната ниско-въглехидратна диета или като клонинг на идеите на д-р Аткинс.
Създателят и милионите ѝ последователи обаче отричат всяка прилика със споменатите режими и призовават към здравословно хранене за цял живот. При спазването на диетата от Южния плаж не е нужно да се броят калории, нито размера на порциите.
Като практикуващ кардиолог, д-р Агатстън помога на страдащи от диабет и сърдечносъдови заболявания пациенти да намалят риска от инфаркт и инсулт посредством разумни хранителни планове. Умереният подход към здравословното хранене представя в книгата си “Диетата Саут бийч”. Простите принципи на режима и забележителните резултати бързо правят впечатление както на лекарите, така и на много хора, които имат проблеми с теглото. Скоро “Диетата Саут бийч” се превръща в световен бестселър.
Сред най-известните последователи на здравословния хранителен режим на д-р Агатсън е актрисата Ева Мендес.
Актрисата с кубински корени споделя, че се храни само когато е истински гладна, за предпочитане с истинска, домашно приготвена храна, вместо постоянно да прибягва към “бързи” междинни закуски.
В какво се състои диетата Саут Бийч?
Кръстена на област във Флорида, известна с красивите си и атлетични жители, Диетата Саут Бийч се фокусира върху изграждането на дългосрочен хранителен режим, вместо на бързи и съмнителни резултати. Затова и авторът ѝ е разработил три фази, през които да можете да настроите организма си за нов живот и да се научите на някои прости правила.
По време на диетата се препоръчват 3 основни хранения + 2 междинни. Ключът на успеха се крие в ограничаването на “лошите” мазнини и въглехидрати. При спазването на режима от Южния плаж не е нужно да се броят калории, нито размера на порциите.
Фаза 1 – Въведение
Това е и най-остро критикуваната фаза, защото препоръчва строго ограничаване на повечето въглехидрати, включително и на всички плодове.
Продължителността ѝ е 2 седмици, като авторът ѝ я препоръчва за пренастройване на организма, след което можете да върнете повечето от любимите си въглехидрати в менюто, но в умерени количества.
Менюто ви може да включва риба, морски деликатеси, пуешко, пилешко и телешко месо, богати на фибри зеленчуци, нискомаслени сирена, извара, нискомаслени млечни продукти, както и несатурирани мазнини, като тези в авокадото, суровите ядки и семена и зехтина.
Фаза 2 – Устойчива загуба на тегло
През тази фаза се учите да съчетавате храни, да прибавяте едно по едно любимите си въглехидратни изкушения (като например ориз, картофи или черен шоколад), да разчитате на “добрите” животински и растителни мазнини. И като награда – да поливате блюдата си с чаша червено вино.
Плодовете отново са в менюто, а ако ви се дояде нещо наистина сладко, няма нужда да се лишавате от него, стига да подходите разумно с количествата.
Фаза 3 – Начин на хранене за цял живот
На практика няма разлика в храните от фаза 2. Това просто е периодът, в който се учите да ядете балансирано, да не отхвърляте изкушенията на всяка цена, но да ги компенсирате с повече физическа активност или просто да си ги позволявате само едно на ден и то в не големи количества.
Може да поддържате междинните закуски между основните хранения, ако се чувствате гладни. Целта е да се научите да избирате „добрите” въглехидрати (пълнозърнести храни, плодове) пред „лошите” (тестени изделия от бяло брашно, сладкиши, захарни изделия) и „добрите” мазнини (ненаситените) пред „лошите” (наситените).
Възможно е да има моменти, когато ще покачите теглото си. Тогава се върнете на първа фаза за 2 седмици, след което продължете да се храните балансирано и пълноценно.
Няколко препоръки помагат за установяването на мечтания здравословен режим:
не преяждайте
не пропускайте закуската
не прекалявайте с мазнините и въглехидратите
не яжте консерви и полуфабрикати
не се хранете нощем
не прекалявайте с алкохола
не закусвайте 2-3 часа след основното хранене
пийте поне 8 чаши вода на ден
намалете кофеиносъдържащите напитки до 1 чаша дневно
вземайте витамини и хранителни добавки
Примерни менюта за различните фази
Примерно меню за фаза 1
Закуска:
прясно изцеден доматен сок, едно варено яйце, 2 резенчета варено пилешко и чаша кафе
парче сирене или омлет от 1-2 яйца и чаша чай
2 варени яйца също или 2 резенчета печено месо и чаша кафе
Обяд:
печена пъстърва с гарнитура от броколи или карфиол
зеленчукова супа и салата от домати със сирене
зелена салата с варено пилешко и ядки
варена или приготвена на пара риба и чаша доматен сок
Вечеря:
малко филе от риба със зеленчуково рагу
малко месо на грил заедно с купа зелена салата
печена морска риба със салата от зеле
Междинни закуски:
чаша зеленчуков сок с резенче сирене
половин домат с парче сирене
50 г сурови ядки
Примерно меню за фаза 2
Закуска:
овесена каша с пресни плодове и лъжичка счукани орехи и чаша кафе с обезмаслено мляко
варено яйце със зелена салата
омлет от две яйца със спанак и една чаша сок
сандвич с извара и чашка кафе
Обяд:
салата от марули заедно с домати, шунка и малко ядки
макарони с доматен сос, но без сирене
Вечеря:
печени пилешки гърди с прясна салата
бяла риба на скара с пресни зеленчуци
салата от риба тон с картофено пюре и гъби
рибен стек със зеленчуци на пара
Междинни закуски:
портокал или ябълка
салата от настъргани моркови с мед
100 г моцарела с домати
А вие спазвали ли сте някога тази диета? Споделете впечатленията си в коментарите под статията.
Коментирай »